Kalkınma Bakanı Elvan: Mersin sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olacak.

                                                                                              29.01.2017 Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan 3 Şubat’ta açılacak olan şehir hastanesinde incelemelerde bulunmak üzere Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte Mersin’e gitti.

Bakan Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak’ı da makamında ziyaret ederek önemli açıklamalar yaptı. Lütfi Elvan, Mersin Şehir Hastanesi’nin 3 yıl gibi kısa bir sürede inşa edildiğini söyledi. Hastanenin, Mersin’de sağlık turizminin gelişmesinde büyük rol oynayacağını belirten Elvan, “Belki de bugüne kadar çok fazla konuşmadığımız, tartışmadığımız bir alan ama Mersin sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olacak bundan emin olunuz. Bu konuda hem Sağlık Bakanımız, hem de ilgili arkadaşlarımız özellikle sağlık turizminin geliştirilmesi konusunda çok yoğun çalışma içerisindeler. Bunun meyvelerini de önümüzdeki günlerde inşallah hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Hükümet olarak önceliğin Mersin’de fiziki altyapıyı güçlendirmek olduğunu da belirten Bakan Elvan, “Fiziki alt yapıda önemli eksikliklerimiz var. Bunların bir an önce giderilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz ki sadece 2016 yılında karayolu yatırımları için harcadığımız para 500 milyon lirayı geçti. İnşallah bu yıl 7 tünelimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bunların tünel çalışmaları tamamlandı. Sadece elektro mekanik ve sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor. Bunu da inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz.” açıklamasını yaptı.

“Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi Mersin’e artı değer katacak”

Bakan Elvan, Çukurova Bölgesel Havalimanı projesinin de Mersin’in gelişmesinde önemli bir yatırım olduğunun altını çizdi, önümüzdeki günlerde havalimanı inşaatının başlayacağını ve hedefin 2018 yılı içinde Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın hizmete girmesi olduğunu söyledi. Elvan, “Bir taraftan son derece modern bir şehir hastanesi, diğer taraftan yine Türkiye’nin en önemli havalimanlarından birisini burada inşa etmemiz gerçekten Mersin’in hem turizm açısından gelişmesine, hem de ticarette çok önemli olan konumunun daha da güçlenmesine, rekabet gücünün artmasına, refah seviyesinin daha da yukarıya çekilmesine çok önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

Mersin’deki sel felaketi

Bakan Lütfi Elvan, Aralık ayında yaşanan sel felaketinin yaralarını sarmak için hükümetin her türlü adımı attığını da belirtti ve kentin ‘afet bölgesi’  ilan edilmesi yönündeki tartışmaları değerlendirdi. Bakan Elvan, “Afet bölgesi ilan edilsin diye bir şey söyleniyor. Kanuna bakıldığında ‘genel hayatı etkililik’ diye bir kavram var. Bu kavramın aslında afet bölgesi ilan edilmeden her hangi bir farkı yoktur. Yani genel hayatı etkililik kararının alınması bir alanda afetin ilan edilmesi anlamındadır. Biz hükümet olarak genel hayatı etkililik kararı aldık. Bu karar çerçevesinde vergi borcu olan ve sel felaketinden etkilenen kardeşlerimiz, SGK ile ilgili borcu olan ve selden etkilenen kardeşlerimizin hem SGK borçları, hem de vergi borçları ertelendi.” dedi.

Elvan, vatandaşın mağdur edilmemesi için gerekli çalışmanın Valilik tarafından titizlikle yürütüldüğünün de altını çizdi.

“Güçlü Türkiye için EVET”

Ve referandum süreci. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Biz bu referandum sürecini ‘Evet’ damgasıyla tamamladığımız anda Türkiye’nin önü açılacaktır. Bunu net olarak söylemek istiyorum. Türkiye daha hızlı büyüyecektir, kararlar alacaktır. Çünkü öyle bir süreçten geçiyoruz ki dünyada güçlü liderliğin ön planda olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Onun için Türkiye’nin güçlü lidere, liderlere ihtiyacı var. Biz ancak anayasa değişikliğiyle bunu gerçekleştirebiliriz.” dedi ve Mersinlilerin sürece destek vermelerini istedi.29292

AYT_4629 AYT_4396 AYT_4469 AYT_4514 AYT_4379