Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, projelerin yatırım aşamasına geçmesiyle 18 bin Mersinliye yeni iş imkanı doğacağını söyledi

 

 

AK Parti Mersin Milletvekili Adayı eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “1 Kasım seçimleri Türkiye’nin yönünü tayin edecek. Türkiye ya istikrardan yana karar verecek ya da belirsizlik ortamına sürüklenecek. Mersin’deki projelerimizin yatırım aşamasına geçmesiyle 18 bin Mersinli kardeşimiz yeni iş imkanına kavuşacak. 1 Kasım seçimlerinde sandıktan istikrarın çıkmasıyla Türkiye’nin önü daha da açılacak” dedi.

HEDEFLERİ YOK

AK Parti dışında bir siyasi partinin tek başına iktidara gelmesinin söz konusu olamayacağını dile getiren Elvan, AK Parti iktidarında Mersin’de hayata geçirilecek projeleri SABAH Güney’e değerlendirdi. Hiçbir partinin ‘iktidar’ hedefi olmadığına dikkat çeken Elvan, “Bu partilerin birkaç puan düşük alması, seçimi hiçbir şekilde etkilemeyecek. AK Parti bugüne kadar konuşulamayan ve çözülememiş kronik sorunların üzerine gitti. Demokrasi, milli irade, istikrar, temel hak ve hürriyetler deyince akla gelen ilk parti, AK Parti’dir. Biz ‘Milli irade için mücadele edeceğiz. Bizim yolumuz demokrasi ve hizmet yoludur. Halkın hizmetkarı olacağız’ dedik. Önümüzdeki günlerde birlik ve beraberliğimiz daha da güçlenecek” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇILACAK

Yaşanan dönemde birlik ve beraberliğin bir hayli önemli olduğunun altını çizen Elvan, “Mersin varsa Türkiye var. Mersin kalkınırsa Türkiye kalkınır. Bu dönemde birliğimiz son derece önemli. Bu güçlü birlikteliği devam ettirirsek, partimizin son 13 yılda başarmış olduğu reformlar devam edecek. Çünkü AK Parti iş, aş demektir. Mücadelemiz bundan sonraki süreçte de devam edecek. Devletimize ve milletimize sahip çıkacağız. Üstte gök kubbe çökmedikçe, altta yer yarılmadıkça, ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BÖLÜNMÜŞ YOLLARIN YAPIMI DEVAM EDİYOR
-Adana-Mersin karayolu tamamen 4 şerit oluyor. -Tarsus-MTOSB otoyol bağlantısı yapılıyor. -Silifke-Mut bölünmüş yolu yapılıyor. -Mersin-Gözne yolu tamamlanıyor. -Taşucu-Aydıncık-Bozyazı bölünmüş yolu tamamlanıyor. -Mut çevreyolu hayata geçiriliyor. -Mut-Karaman bölünmüş yolu tamamlanıyor. -Sertavul Geçidi’ne tünel inşa ediliyor. -Liman ve Hal kavşakları ihaleye çıkıyor.

AKDENİZ SAHİL YOLU
“Akdeniz Sahil Yolu projesi, geçmişte ‘100 yılda yapamazlar’ diye eleştirildi. Bu projede 2002 yılı sonuna kadar 195 km bölünmüş yol yapılmışken, 2003-2014 yılları arasında 399 km bölünmüş yol yaptık. Ekiplerimiz 24 saat çalışıyor. Mersin- Antalya arası 8 saatten 5 saate inecek.”

BÖLGESEL HAVALİMANI
“Mersin ve hatta bölge için en projelerden biri. Yeniden ihaleye çıkıldı. Havalimanı ile 7 bin kişiye doğrudan iş imkanı doğacak. Yıllık olarak önce 15 milyon, ardından 30 milyon kapasiteye ulaşacak. İnşaatı üstlenecek yeni firma 16 Ocak 2016’da belli olacak. 1 milyar TL’lik yatırım yapıyoruz.”

HIZLI TREN ŞEHRİ MERSİN
“Hızlı tren projemiz ile Mersin’i ağlarla, Akdeniz’e, İç Anadolu’ya, Marmara’ya, Karadeniz, Doğu Anadolu ve İpek Yolu’na bağlıyoruz. Taşımacılıkta hızlı yük treni geliyor. Yükleri daha güvenli ve daha ucuz olarak yerine ulaştıracağız. Aynı zamanda Mersin- Adana arası seyahat de 24 dakikaya inecek.”

KONTEYNER LİMANI
“Deniz kenti Mersin, konteyner limanı ile Akdeniz’in en büyük taşımacılık üssü oluyor. Mersin konteyner limanı projesi yap-işlet-devret modeli ile planlandı. Bu yatırım ile Mersin, Türkiye’nin ve Akdeniz’in lojistik merkezine dönüşecek. Ayrıca Aydıncık Yat Limanı’nı 2017’de hizmete açıyoruz.”

ÇEŞMELİ OTOYOLU
“Özellikle yaz sezonunda yoğun trafiğin yaşandığı D-400 karayolundaki sıkışmayı aşmak için de proje geliştirdik. Çeşmeli- Taşucu otoyolunun yapımına 2016’da başlıyoruz. Toplam 93 km’lik ve 2 milyar 150 milyon TL tutarındaki bu yolun yapımı ile hem Mersin’de yaşayanlar hem tatilciler trafikte rahat bir nefes alacak.”

YENİ YOLLAR GELİYOR
-Tarsus-Çamlıyayla yolu yapılıyor -Turizm yolu tamamlanıyor -Aydıncı-Gülnar yolu yapılıyor. -Gülnar-Silifke yolu tamamlanıyor -Silifke-Kırobası-Karaman yolu -Mut-Ermenek yolu tamamlanıyor -Mersin-Arslanköy yolu yapılıyor -Tarsus-Tuzla yolu yapımına başlanıyor -Gülnar-Mut yolu yapımına başlanıyor -Gülnar-Ermenek yolu yapımına başlanıyor -Anamur-Ermenek yolu yapımına başlanıyor -Erdemli-Kırobası-Karaman yolu yapılıyor -Erdemli-Ayrancı yolu yapılıyor

 

KAYNAK:http://www.sabah.com.tr/guney/2015/10/29/mersin-hedeflerine-kosar-adim-gidiyor