Bakan Elvan Ordu-Giresun Havalimanı inşaat sahasında incelemelerde bulundu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Üçüncü havalimanının bataklıkta yapılamayacağına, orada öyle bir havalimanının İstanbul’da inşa edilemeyeceğine dair çok fazla yazılar yazıldı ve çizildi. Biz bataklık bir yana deniz üzerinde havalimanı inşa ediyoruz” dedi.

Bakan Elvan, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Ordu’da Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu.

Helikopterle geldiği alandaki incelemelerinin ardından, inşaat sahasında basın toplantısı düzenleyen Bakan Elvan, dünyada deniz üzerine inşa edilen üçüncü havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı projesiyle gurur duyduklarını söyledi.

Hükümete ve bakanlıklarına İstanbul’da inşa edilen üçüncü havalimanı ile ilgili eleştiride bulunanlara en güzel cevabın Ordu-Giresun Havalimanı olduğunu anlatan Bakan Elvan, dünyada örnek gösterilecek bir havalimanı inşaatında sona geldiklerini vurguladı.

Projenin hayata geçirilmesi sürecinde emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Elvan, şöyle konuştu:

“Üçüncü havalimanının bataklıkta yapılamayacağına, orada öyle bir havalimanının İstanbul’da inşa edilemeyeceğine dair çok fazla yazılar yazıldı ve çizildi, biz bataklık bir yana deniz üzerinde havalimanı inşa ediyoruz. Bizi eleştiren arkadaşların Ordu’ya, Giresun’a gelerek, burayı ziyaret ederek Türk mühendislerinin, müteahhitlerinin, teknisyenlerinin neler yaptıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Onlar çağın çok gerisindeler, belki 40-50 yıl geriden ülkedeki gelişmeleri takip ediyorlar, onlara benim tavsiyem şudur, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakınen takip etsinler. Artık Türkiye eski Türkiye değildir. Yeni Türkiye güçlü, mühendisleri, müteahhitleri, teknisyenleri ve işçileri olan bir Türkiye’dir.” 

Ordu-Giresun Havalimanının teknik özellikleri 

Bakan Elvan, havalimanının teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de verdi. 

Havalimanının etrafının mendireklerle koruma altına alındığını dile getiren Bakan Elvan, şunları söyledi:

“Havalimanının etrafında 7 bin 350 metrelik bir mendirek inşa edildi. Bu mendireğin yüksekliği yaklaşık 7 metre 40 santimdir. İki aşamalı olarak inşa edilmiştir. Bu mendirek inşa edilirken her türlü koşullar ve geçmişte yaşanan tüm hava koşulları göze alınarak bu yükseklik tespit edilmiş ve 100 yıl boyunca hiçbir şekilde havalimanının risk altına girmeyeceğine yönelik bir planlama yapılmıştır. Yine 7 metrelik seviyenin geçilmesi halinde mevcut taşan suyun deşarj edilmesine yönelik de sistemler geliştirilmiştir. Dolgu yapılırken kullanılan taşın deniz suyuna olan dayanıklılığı, dayanma süreleri, bunların tüm testleri ve analizleri ortaya konmuş ve ona göre malzeme kullanılmıştır.”

Havalimanının pist uzunluğuna yönelik bilgiler de veren Bakan Elvan, pistin uzunluğunun 3 bin metre olduğunu ve her türlü uçağın inmesine müsait bir konumda bulunduğunu kaydetti.

Havalimanında 38 bin metrekare kapalı alan bulunacağına işaret eden Bakan Elvan, bunun 20 bin metrekaresinin terminal binası olarak inşa edildiğini ve 3 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde tasarlandığını ifade etti. 

 “Birkaç ay içerisinde açılışı gerçekleştireceğiz”

Bakan Elvan, havalimanının tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nin hem ekonomisine hem de turizmine önemli katkılar sunacağını belirterek, “Biz açılışla ilgili tüm planlarımızı yaptık, birkaç ay içerisinde açılışı gerçekleştireceğiz” dedi.

Bakan Elvan, 10 yıl öncesine kadar Ankara, İstanbul ve İzmir arasına sıkışan havacılık sektörünün artık Türkiye’nin birçok noktasına yayıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Havalimanı sayımız 26’dan 53’e ulaştı, Ordu ile 54 olacak. Yine Hakkari’de yapmış olduğumuz havalimanı ile 55’e ulaşmış olacak. 12 yıl öncesine baktığımızda Türkiye’de çok sayıda atık havalimanı vardı. O havalimanlarında inekler otlatılıyordu ama biz bugün o havalimanlarını aktif duruma getirdik. Şimdi uçaklarımız iniyor, kalkıyor ve yolcularımız kullanıyor. Buna ilave olarak yine çok sayıda havalimanını ülkemize kazandırdık. Buna bağlı olarak dünya havacılık sektörünün büyümesine bakıldığında Türkiye’de sektörün yüzde 14 civarında bir büyüme gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu önemli bir performans ve ülkemiz dünyada iyi bir konuma gelmiş durumda.” 

 “Havacılık sektörünü serbestleştirmenin çok katkısı oldu”

Türkiye’de havacılık sektörünü serbestleştirmenin, sektörün gelişmesinde önemli katkılar yaptığını anlatan Bakan Elvan, bunun ne kadar doğru bir karar olduğunun bugün herkes tarafından görüldüğünü söyledi.

O dönem kendilerine yönelik yapılan eleştirileri anımsatan Bakan Elvan, “Bütün eleştirilere rağmen biz ne yaptık, havacılık sektörünü serbestleştirdik ve özel sektöre iç uçuşları serbest hale getirdik. Bu sayede Türk Hava Yolları batmadı, güçlendikçe güçlendi ve bugün dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri haline geldi. Diğer taraftan altı önemli havayolu şirketi de karlı bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir” ifadesini kullandı. 

 Bakan Elvan soruları yanıtladı 

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Elvan, havalimanında uçuşların ne zaman başlayacağına yönelik soru üzerine, “Bu yılın ilk yarısında tarifeli seferleri başlatıyoruz” cevabını verdi. 

Bir gazetecinin demiryollarına ilişkin sorusuna ise Bakan Elvan, Türkiye’de 2023 yılına kadar yapılması planlanan demiryolu ve hızlı tren projelerinin kamuoyu ile paylaşıldığını kaydetti. 

Ordu Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne ziyaret

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret eden Bakan Elvan, burada yaptığı açıklamada, Ordu’nun başta fındık olmak üzere tarıma dayalı sanayisi, orman ürünleri ve turizm potansiyeli ile Türkiye’de örnek olabilecek önemli iller arasında yer aldığını söyledi.

Ordu için önemli yatırımlar gerçekleştirildiğini ifade eden Elvan, bakanlığın şu ana kadar Ordu’ya 2,9 milyar liralık yatırım yaptığını anlattı.

Bakan Elvan, bu rakamın çok önemli olduğunu dile getirerek, “Ordu için öngörülen toplam tünel sayısı 66. Bunlardan 58’ini tamamladık. Şu anda 8 tünel üzerinde çalışmalarımız devam ediyor”  ifadesini kullandı.

Proje isimleri

Valilikteki programının ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Bakan Elvan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının Ordu-Giresun Havalimanı Projesinde isim değişikliği olup olmayacağı yönündeki sorusuna Elvan, söz konusu havalimanının iki ilin ortasına yapıldığına vurgu yaptı.

Bakan Elvan, bu nedenle iki ilin ismini muhafaza eden bir havalimanı olmasının önemine işaret ederek, “Ordu-Giresun Havaalanı” olarak zikredilmesinin iki ilin kaynaşması ve bütünleşmesi açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Gazetecilerin Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçesini birbirine bağlayan Türkiye’nin üçüncü büyük asma köprüsü özelliğine sahip Nissibi Köprüsü’nün ismine ilişkin görüşü sorulan  Elvan, vatandaşların bu köprüye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin konulması yönünde talebinin olduğunu söyledi.

Bakan Elvan, üçüncü havalimanına yönelik de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin verilmesi yönünde yoğun talebin olduğunu anlatarak, “Tabi Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirlerine bunları arz ettik. Eğer kendileri uygun görmesi halinde, ‘Neden olmasın’ diyoruz?”

 “Rize Havalimanı Projesi”

Bakan Elvan, Rize Havalimanı Projesine ilişkin bir soruya da bununla ilgili etüt çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Şu anda sondaj çalışmalarının yapıldığına işaret eden Elvan, “Özellikle şu anda etüdünü yaptıkları bölümde deniz derinliğinin biraz fazla yüksek olduğunu tespit ettiler. Biraz daha deniz derinliğinin az olduğu kesimlere yönelik detaylı çalışmalarını sürdürüyorlar. Ama ben şunu ifade edeyim, Karadeniz bölgesi artık Ordu-Giresun Havalimanıyla, Samsun Çarşamba Havalimanıyla, Trabzon Havalimanıyla ve Rize Havalimanıyla bu bölgenin potansiyelini kaldırabilecek güçte bir bölgemiz” diye konuştu.

Bakan Elvan, Türkiye’nin son derece hızlı bir şekilde gelişip büyüdüğünü ifade ederek, turizm açısından inanılmaz bir gelişme gösteren Karadeniz Bölgesinin de faaliyetteki ve yapımı devam eden havalimanları ile daha da canlanacağını vurguladı.