Bakan Elvan, Çad Heyetini Ağırladı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de çeşitli ziyaretlerde bulunan Çad Başbakanı Kalzeubé Payimi Deubet, Altyapı, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Adoum Younousmi, Ekonomi, Ticaret ve Turizmi Geliştirme Bakanı Aziz Mahamat Saleh, Dışişleri ve Afrika Entegrasyonu Bakanlığında Devlet Bakanı Kassire İsabelle Housna ile görüştü.İlk olarak öğle yemeğinde Çad Altyapı, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Adoum Younousmi, Ekonomi, Ticaret ve Turizmi Geliştirme Bakanı Aziz Mahamat Saleh, Dışişleri ve Afrika Entegrasyonu Bakanlığında Devlet Bakanı Kassire İsabelle Housna ile bir araya gelen Bakan Elvan, iki ülke arasında işbirliği yapılacak ulaştırma projeleri üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Türkiye’nin son yıllarda ulaştırma alanındaki gelişiminin etkileyici olduğunu belirten Çad Altyapı, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Adoum Younousmi ise, 172 kilometrelik Çad-Sudan karayolunun yapımı için Türkiye’den uygun koşullarda kredi kullanmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi. Bakan Elvan da, kredi koşullarını araştıracaklarını ifade etti.

Karma Ekonomik Anlaşması çerçevesinde iki ülke arasında ulaştırma alanında daha fazla işbirliği yapılabileceğini vurgulayan Bakan Elvan, ulaştırma ile ilgili sektörlerde Çadlılara eğitim ve danışmanlık verilerek teknik işbirliğinin geliştirileceğini bu yönde mutabakat zaptı hazırlıklarına başlandığını kaydetti. Elvan, Çad altyapı yatırımlarının inşasında Türk firmaları da görmek istediklerini ifade etti.

Bakan Elvan, daha sonra Çad Başbakanı Kalzeubé Payimi Deubet’in Anıtkabir ziyaretine eşlik etti. Anıtkabir ziyaretin ardından konuk Başbakan ile çay içip sohbet eden Elvan, Çad heyetiyle birlikte Başbakanlığa geçti.