Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, çığ düşmesi nedeniyle kapanan Bolu Dağı- Gerede yolunun temizlenerek açıldığını açıkladı. Bakan Elvan, ülke genelinde ise yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşılamayan bazı bölgelerde yol açma çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Karabük’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, çığ düşmesi nedeniyle kapanan Gerede-Bolu Dağı yolunun ne zaman açılacağının sorulması üzerine söz konusu yolun karayolları ekiplerince temizlenerek açıldığını bildirdi. Bakan Elvan, Arapgir- Divriği yolu, Eruh- Şırnak Yolu, Dereli-Şebinkarahisar Erzurum-Çat ve Bayburt-Aşkale yollarının ise yoğun kar yağışı nedeniyle halen kapalı olduğunu açıkladı. Söz konusu yollarda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yoğun bir çalışma yürüttüğüne işaret eden Bakan Elvan, “Ancak şu anda bu bahsettiğim yollarda çok yoğun bir kar yağışı ve fırtına var. Dolayısıyla ekiplerimiz gece gündüz karla mücadeleyi sürdürüyorlar. Kısa bir süre içinde bu yollarımız açılır” dedi. Bakan Elvan, yollarda kalan vatandaşlara yiyecek ve acil ihtiyaçlar konusunda yardımcı olduklarını ve bu konuda zaman zaman AFAD ve Kızılay’ın da desteğini aldıklarını belirtti.

Fransa’da saldırı

Mizah dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen baskının sorulması üzerine Bakan Elvan, “Bunları lanetle kınıyorum. Bunları kabullenebilmek mümkün değil. Bir insanın canına nasıl bu şekilde kıyılır. Bu teröristleri lanetliyorum. Ancak bunların arkasında kimlerin olduğu mutlaka tespit edilmeli. Çünkü bu insanlar birilerinin desteği ile birilerinden aldıkları güç ile bu tür eylemleri gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.