Kalkınma Bakanı Elvan: Cazibe Merkezleri Programı topyekûn bir kalkınma hamlesidir.

26 Ocak 2017 Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Kanal 24 Televizyonu’nda yayınlanan Analiz Sentez Programına konuk oldu ve Ankara temsilcisi Melik Yiğitel’in sorularını cevapladı.

Bakan Lütfi Elvan daha başvuru süreci başlamadan yaklaşık 20 milyar liralık ön talep alan Cazibe Merkezleri programına yönelik önemli açıklamalar yaptı. ” Cazibe Merkezleri Programını sıradan bir teşvik olarak görmek yanlıştır. Bu topyekûn bir kalkınma hamlesidir. Bir bölgesel kalkınma programıdır.” diyen Bakan Elvan,  program kapsamına alınan 23 ilin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin detaylı araştırma ve değerlendirmelerin yapıldığının altını çizdi.

Yapılan araştırmada bölgenin temel sorunlarının işsizlik, yoğun göç ve gelir eşitsizliği olduğunun belirlendiğini söyleyen Bakan Elvan, 24 Ocak’ta alınmaya başlanan başvurular tamamlandıktan sonra izlenecek yol haritası ile ilgili de bilgi verdi. Elvan, “Talepleri aldıktan sonra biz bu talepleri masaya yatıracağız, hangi ilde, hangi yatırımcımız, hangi sektörde yatırım yapmak istiyor bunlara bakacağız ve gerekirse yatırımcıya diyeceğiz ki, sen şu ile yatırım yapmak istiyorsun, ama sen o ilde yapmayacaksın. Eğer bizden destek almak istiyorsan şu ile gitmelisin diyeceğiz. Burada bunu niye yapıyoruz, niye böyle bir yöntem? Çünkü biz kümeleşmeyi sağlamak istiyoruz. belirli sektörlerde o illerin uzmanlaşmasını sağlamak istiyoruz. Dolayısıyla, biz yatırımcıları da nereye yatırım yapması gerektiği konusunda yönlendireceğiz. Bunun avantajı şu: Siz bir yatırımcıya istediği bir ilde yatırım yapma imkanı verebilirsiniz. Ama eğer o yatırımcı hammadde temininde, ürettiği ürünün satışında birtakım sıkıntılar yaşarsa, tek bir tesis olması halinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. Ve o sektöre yönelik ileri geri bağlantısı olan sektörlerde bir gelişme söz konusu olmayacaktır. Ama bir kümeleşme söz konusu olduğunda yine o sektöre yönelik alt ve üst, ileri ve geri bağlantıları o ilde gelişecektir. Dolayısıyla, biz bu teklifler geldikten sonra biraz önce ifade ettiğim gibi teker teker bunların üzerinden geçeceğiz ve illerimizin belirli alanda uzmanlaşmasını sağlayacak bir plan ortaya koyacağız. ” dedi.

Elvan: ” Türkiye ekonomisi sağlam temeller üstüne kuruludur.”

Programda ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Bakan Lütfi Elvan 2016 yılında başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere yaşanan pek çok olumsuz gelişmeye rağmen Türkiye ekonomisinin iyi durumda olduğunun altınız çizdi, ” Türkiye ekonomisi sağlam temeller üstüne kuruludur.” dedi.

Türkiye’de ekonominin kötüye gittiğine yönelik hem içeride, hem de dışarıda bir girişim başlatıldığını belirten Lütfi Elvan,  yatırımcılara ve vatandaşlara ” Yürütülen kampanyalara en iyi cevabı büyüme rakamları verecektir. Türkiye’de ekonomi güçlüdür, yatırımcılar güçlüdür, güçlü bir yatırım altyapısına da sahibiz. Hiç kimse merak etmesin” diye seslendi.

Dövizdeki dalgalanmayı da değerlendiren Elvan, ” Vatandaşımız herhangi bir kaygı içerisinde olmasın. Özellikle dövizdeki dalgalanmayı azaltmak için sıkı bir para politikasını merkez bankamız sürdürmekte ve önlemler almaktadır. İhtiyaç duyması halinde de bu önlemleri alacaktır. ” dedi.

Güçlü Türkiye için ‘EVET’

Bakan Lütfi Elvan Programda Ak Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik’in referandum için başlatılan ‘Ben de varım’ kampanyası için yaptığı çağrıya da cevap verdi.

Elvan, “Bu kampanyada ben de varım. Türkiye’nin istiklali, istikbali için, çocuklarımız için, torunlarımız için, güçlü Türkiye için ben de varım diyorum ve evet diyeceğimi ifade ediyorum. ” dedi.

AYT_4261